Spravodlivosť

Autor: Marián Mackovič | 14.7.2013 o 15:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  87x

Spravodlivosť je pojem, ktorý je v našej spoločnosti zaužívaný už storočia. Žiaľ, častejšie ho používame v negácii. Veď, koľkokrát do dňa počujeme niekoho povedať: „Bolo to spravodlivé rozhodnutie.“ alebo „Ten človek je spravodlivý.“? Na druhej strane, koľkokrát do dňa počujeme niekoho povedať: „Ten život je poriadne nespravodlivý. Ohodnotili ma nespravodlivo.“. Čo je to vlastne tá spravodlivosť? Existuje vôbec?

Definícia spravodlivosti podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi je:

Spravodlivosť je morálna čnosť, ktorá spočíva v stálej a pevnej vôli dať Bohu a blížnemu to, čo im patrí. Spravodlivosť voči Bohu sa volá „čnosť nábožnosti“. Spravodlivosť voči ľuďom robí človeka schopným, aby rešpektoval práva každého a vnášal do ľudských vzťahov súlad, ktorý podporuje primeraný postoj voči ľuďom a voči spoločnému dobru.

... primeraný postoj voči ľuďom a voči spoločnému dobru. Ako môžeme vedieť rozpoznať spoločné dobro? Spoločnosť tvoria jednotlivci. Tí sa zväčša organizujú do väčších skupín, ale aj tak. Je to už v nás ľuďoch, že sa nikdy všetci jednohlasne nezhodneme. Vždy budú existovať aspoň dva pohľady na vec.

Často sa stáva, že čo je dobré pre istú skupinu ľudí, je zlé pre druhú a naopak. Ako sa teda postaviť k dobru? Dokážeme ho identifikovať? Jestvuje absolútne spoločné dobro?

Ak by sme dokázali toto spoločné dobro určiť, vyriešili by sme tým problém nespravodlivosti. Všetci by sa rozhodli ho dosiahnuť, nebolo by protinázoru, protipohľadu. To sa mi však zdá nemožné. Objektívne stanovenie dobra pre celú spoločnosť a smerovanie k nemu sa mi javí len ako fikcia, napokon tak ako samotná spravodlivosť.

Ľudská spoločnosť sa môže k spravodlivosti len približovať. Nikdy ju však nedosiahne. Spravodlivosť sa nedá dosiahnuť bez smerovania k spoločnému dobru. Spoločné dobro sa zas nedá určiť tam, kde existuje egoizmus. Keďže ľudská spoločnosť pozostáva z jednotlivcov, egoizmus je jej prapodstatou.. Môžeme ho potláčať, ale nikdy sa nám ho nepodarí odstrániť.

Je teda pre ľudí absolútna spravodlivosť vôbec dosiahnuteľná? Je. Absolútnu spravodlivosť okúsia všetci tí, ktorí okúsia absolútnu pravdu, krásu, múdrosť,... Nebude to však za pozemského života.

Nedokážeme vytvoriť svet spravodlivý, ale môže sa nám podariť urobiť ho spravodlivejší. K spravodlivosti sa však nepriblížime bez ľudí, ktorí chcú byť spravodliví. Ak teda chceme žiť v spravodlivejšom svete, musíme začať od seba. Pokúšať sa rešpektovať práva každého a vnášal do ľudských vzťahov súlad, ktorý podporuje primeraný postoj voči ľuďom a voči „spoločnému dobru“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?